Sybiracy ... - Szkoła Podstawowa im. gen. J. H. Dąbrowskiego w Czarnej

Przejdź do treści

Menu główne:

Sybiracy ...

Wydarzenia > Wydarzenia 2016/17
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Sybiracy są wśród nas ..."

"Bo wolność krzyżami się mierzy ..." -Uczniowie i nauczyciele, a także zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Powiatu - Pan Paweł Solis i Radny Miasta Wołomin - Pan Michał Milewski, uczcili pamięć poległych żołnierzy, a w szczególności pułkownika Bolesława Konarskiego, zamordowanego w Charkowie w 1940 roku. Postać tę upamiętnia dąb pamięci posadzony przed szkołą 11 listopada 2008 roku. Uroczystość uświetnili harcerze ZS w Czarnej oraz absolwenci naszej szkoły członkowie Koła Strzeleckiego "Strzelec", którzy przez cały dzień pełnili wartę honorową przy dębie pamięci.

"Wraca dziś pamięć ..." - dzięki Pani Marii, której dziękujemy za przybycie i podzielenie się z nami wspomnieniami z czasów zsyłki na Syberię ... .

Pierwszy raz 24 września 2014 r. zaszczyciła nas swoją obecnością Pani Maria Sobolewska - jak o sobie mówi Sybiraczka, gdyż jako dziecko wraz ze swoimi rodzicami została w 1940 roku wywieziona w głąb Rosji na Syberię z której przez Afrykę wróciła do Polski i dziś nie szczędzi czasu i energi by opowiadać o tych, którzy tam na zawsze zostali i o tych, którzy kultywują pamięć wywiezionych.

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego